Lily of the valley

Lily of the valley

Menu

Blog tips #1

 Čaute všetci! Ako tak odzvonil nový rok, zo mňa sa sypú samé nápady ako to tu oživiť a vylepšiť a myslím si, že sú celkom dosť super! Teda dúfam. Jedným z nich je táto nová rubrika, nazvime to tak, v ktorej budú tipy na blogovanie. Už teraz na začiatok, vám hovorím, že nie som žiaden profesionál, mám len tie skúsenosti, ktoré tu vidíte, nič viac, nič menej, taktiež nie som nijako úspešná, nedostávam za to platené a blogujem veľmi krátko. No ako si, sa na mňa viac usmialo šťastie a teoreticky so všetkou skromnosťou môžem povedať, že viem trolilinku niečo o programovaní a tým by som vám všetkým chcela pomôcť. Či už potencionálnym blogerom alebo tým, čo už s týmto majú nejaké skúsenosti, ale nevedia si dať rady. Verím, že vám to pomôže a bude sa páčiť, či zaujímať. 

Tento typ príspevkov budem dávať asi raz za mesiac, možno viac možno menej a dnes je tu prvý a to dosť jednoduchý krok a tým je vzhľad blogu. Ja osobne, keď otvorím blog a vidím, že je nepriehľadný, príliš prekombinovaný, v tej sekunde ho zatváram. Nemám nič proti nikomu, nechcem nikoho uraziť, ale z mojej strany je to tak, že ak sa na to nedá pozerať, tak to proste u mňa zhasína. 
Sama viem, že keď som prvý krát otvorila blogger a predo mnou sa týčila výzva, s nápisom vytvor si dizajn sama, mala som chuť, rozplakať sa. Nevedela som, čo skôr a bol to naozaj krok do neznáma.  Našťastie existuje vec, ktorú si môžete vygoogliť pod názvom „blogger template,“ čo sú predom naprogramované vzhľady na blog, ktoré si môžete stiahnuť a vložiť tuto do bloggera a potom si ich musíte doprogramovať podľa toho ako potrebujete.  Tomu sa budeme venovať neskôr, pretože by toho bolo veľa naraz. Takže podľa môjho názoru najkrajšie template nájdete na stránkach ThemeXpose, Soratemplates alebo mybloggerthemes ktoré sú jednoduché, minimalistické a vyzerajú úplne super. Jedno mínus pri nich je, že práve z týchto stránok bloggerky najviac sťahujú a mnoho z nich si vyberie rovnaké a potom to je smutné, že nie sú o trochu viac originálne. 

Čiže aby sme sa konečne pohli, ako prvý krok si vytvoríte dizajn blogu. Či už sa rozhodnete ísť cestou možno jednoduchšou, no o čosi nudnejšou a to vytvoriť si ho cez predvolené nastavenia bloggera. Alebo si nájsť takú, ktorá vás na prvý pohľad hneď zaujme a bude mať mnoho moderných vychytávok. Ak si zvolíte prvú cestu, určite treba zvoliť niečo jednoduché, ale zároveň keď si to vytvárate samy, aby to možno nejakým spôsobom vás vystihovalo viac. Naopak ak pôjdete tou druhou a budete si šablónu šťahovať budete tam mať 2 možnosti a tými budú stiahnutie zadarmo alebo za zakúpenie za celkom smiešne peniaze. Rozdiel by mal byť v tom, že v tej platenej si môžete zmeniť pätu stránky, kde je popis s právami. Ja som si zatiaľ ani raz stiahnutie neplatila a ani mi to nepripadá ako zlý krok, pretože si častejšie mením vzhľad blogu a taktiež som čítala v komentároch, že si ľudia za ne zaplatia a nakoniec im ich nepošlú. Určite sa na začiatok neoplatí šablónu kupovať. Po stiahnutí ju treba otvoriť v programe winrar, ktorý ak nemáte treba taktiež stiahnuť a postupovať krokmi, ktoré vidíte tuto na gife. (Stiahnutý súbor bude mať takú ikonku, kde sú ako keby knižky naukladané na sebe, ten rozbalíte a dáte extrahovať súbor, ktorý bude mať v ikonke zemeguľu a uložíte si to, kde chcete.) 


Potom už iba prejdete do bloggera, kde si otvoríte kolonku šablona a dáte upraviť kód HTML. Tam by sa vám mala zobraziť možnosť v pravom hornom rohu záloha/obnovenie na prehľadávanie počítača, kde si vyberiete šablónu, ktorú ste extrahovali v programe winrar. Keď sa vám načíta, uvidíte, že je potrebné pomeniť názvy a prispôsobiť veci svojim vlastným nastaveniam. Ale to vám ukážem krok po kroku nabudúce. 

Neviem, či som vám dnes niečim pomohla, pretože toto už je podľa mňa blogerkám vo všeobecnosti známe, ale tak možno mladším ročníkom to bude viac nápomocné. Niekde sa začať musí a toto je určite prvý krok pri zakladaní blogu, keď sa stretneme v tejto rubrike nabudúce, určite to pomôže aj ostatným. 

8 comments

Lily of the valley

Juuj ďakujem, teším sa :)♥

Dominica

Tiež mám na blogu takúto rubriku, no takéto programovanie tam viac-menej neriešim. Skôr je to o praktických tipoch čo sa týka článkov a tak podobne. Rada si ale prečítam aj takéto tipy, teším sa teda na ďalšie články. Pri mojich začiatkoch som to teda brala dosť ako výzvu. Otovirla som Blogger a najprv som musela kúsok po kúsku ho celý preskúmať, ktorá ikonka má akú funkciu a podobne. Podarilo sa mi ale nájsť jednu blogerku, ktorá mala tiež takéto podobné tipy a aj vďaka nej si dokážem vymeniť dizajn bez problémou a s istotou. Preto je super, že to robíš. Určite to pomôže mnohým začinajúcim blogerom, a predpokladám, že aj mne – som totiž rada, že tá šablóna sa tam nejak nastavila, no sú veci, ktoré musím odstrániť, ale neviem celkom, ako. 🙂
DominicaLand

Lily of the valley

Vážne? To si musím pozrieť!:) Mne sa veľmi páčia články s radami, ale mnoho krát si hovorím, že pre mňa osobne sú samozrejme a tak mi to občas pripadá zvláštne, že blogerice dávajú typy, že je potrebné písať bez chýb napríklad:D. Ale samozrejme nie každý si to uvedomuje a hlavne, keď s blogom začínajú 12 ročné slečny, ktoré tam nadžabu všetko možné aj nemožné (česť výnimkám samozrejme). Ja veľmi dúfam, že tým ľuďom pomôžem, veľmi by som chcela. :))

bee.

Hoci sama často hovorím "nesúď knihu podľa obalu", tak niekedy sa to jednoducho nedá. V tomto som rovnaká ako ty – ak narazím na nejaký blog, kde je ešte základná prednastavená šablóna alebo design vyzerá ako zberňa, tak radšej ho zatváram. Mám potom totiž pocit, že keď už si niekto nevie ani zadarmo stiahnuť nejakú šablónu alebo poprosiť niekoho o pomoc, tak potom blogovanie nemôže myslieť až tak vážne a – ako sa mi to už často potvrdilo – články potom tiež nestoja za veľa. (Nechcem teraz nikoho urážať, ale snáď vieš, čo myslím :D)

Ešte nikdy som si šablónu nesťahovala a zatiaľ sa ani v blízkej dobe nechystám. Nie preto, že by som to nejako neuznávala alebo čosi podobné – práve naopak: myslím, že práve pekná, či už stiahnutá alebo kúpená šablóna môže pomôcť ľuďom, ktorí sa v kódoch iba strácajú -, no vďaka informatike, ktorú som mala na GJAR-ku posledné tri roky som sa toho naučila skutočne veľa (čo som ani sama nemyslela, že niekedy toto poviem :D). No na druhú stranu som tiež ešte nenašla šablónu, kde by sa mi páčilo na sto percent úplne všetko; vždy, keď prechádzam takéto stránky s tým, že chcem nejako zmeniť design môjho blogu, tak nájdem dve či tri rôzne šablóny, pričom pri každej sa mi páči niečo iné – niekde je to menu, inde hlavička či päta. A hoci sú chvíle, kedy ľutujem, že som sa do toho pustila (keďže niekedy zaberie i celý deň dať design do takej podoby, aby som s ním bola spokojná), rada sa s takýmito vecami hrám, vždy sa pri tom naučím niečo nové, no aj keď už potom konečne vidm výsledok, tak som sama na seba celkom hrdá 😀

Som zvedavá na ďalšie články v tejto rubrike, keďže ja sama – ako som už hovorila – sa vždy rada naučím niečo nové a verím, že inšpiráciu z tohto článku načerpajú aj tí, ktorým to veľmi treba 🙂
BEELIEVIN

Lily of the valley

Tak takýto dlhý komentár som ešte asi nikdy nedostala, takže ti ďakujem za tvoju snahu a poznatky. Tak ako hovoríš, u mňa je dizajn number one a ako náhle je proste hrozný, tak ho vypínam. Veru veru, ja bloggeru bohužiaľ nerozumiem a neviem si s ním poradiť. Zároveň hľadám šablóny a veľa krát sa pokúšam spojiť hlavičku jednej s pätou druhej, no nedarí sa:D. Ďakujem, verím, že to ostatným pomôže:).

Sofie futó

Já mám zatím obyč šablonu, ale právě hledám různé tipy atd., takže jsi moc pomohla 🙂

Lily of the valley

Presne o to išlo, aby to pomohlo začiatočníkom, bude určite aj pokračovanie, tak snáď ti to pomôže do budúcna:)

Leave a reply