Lily of the valley

Lily of the valley

Menu

Q&A with Fancyillustrator

Jedného krásneho dňa, ako som tak blúdila insta(kilo)gramom som sa doklikala ku jednému nezvyčajnému profilu s názvom @fancyillustrator. Vtedy to bola ešte len začínajúca ilustrátokra, ktorá zdieľala svoj talent na tejto aplikácii.  Mňa osobne zaujala hneď na prvý pohľad a po pár mesiacoch som si od nej dala urobiť aj ja vlastnú ilustráciu, keďže sa to tu snažím neustále meniť a vylepšovať. Trvalo to asi 3 mesiace, pretože sme obe chceli, aby výsledok stál zato a ja som naozaj spokojná! V priebehu toho celého mi napadlo, že by som s Peťou urobila také mini Q&A, aby ste mali predstavu, ako taká práca funguje a ako jej ilustrácie vznikajú. 

1. Kto sa vlastne skrýva pod týmto pseudonymom “fancyillustrator,“  prezradíš nám niečo  o sebe? 

Volám sa Peťa, mám 23 rokov a už štvrtý rok študujem marketingovú komunikáciu/reklamu na Univerzite Komenského v Bratislave. Okrem ilustrovania sa venujem aktívne a poctivo čítaniu kníh a sem-tam niečo napíšem v roli freelance copywritera. 

2. Kedy si prišla s nápadom, že budeš vytvárať ilustrácie poprípade, čo ťa k tomu viedlo?

Pred rokom. Bola som tretiačka, ukončovala som bakalársky stupeň a premýšľala o tom, že sa chcem konečne začať venovať niečomu, čo bude súvisieť s mojim štúdiom, no zároveň bude aj mojou záľubou. Zároveň s Instagramom som objavila  módne ilustrácie, ktoré ma od prvého momentu zaujali a mrzelo ma, že nemáme niekoho, kto to robí aj u nás. Napadlo mi, že by som mohla u nás zaplniť dieru v tejto sfére. 

3. Prečo si si vybrala práve Instagram ako jeho propagáciu? 

Zo všetkých existujúcich sociálnych sietí mi prišiel práve Instagram tou najvhodnejšou. Predsa len, primárne je určený na zdieľanie fotografií, a to do celého sveta. Nebolo nad čím váhať. 

4. Venuješ sa tomu momentálne ako freelancer alebo sa to už stáva tvojou prácou? 

Pozíciu ilustrátora nemám v žiadnej firme, takže pracujem na voľnej nohe. Spolupracujem 
s niekoľkými internetovými stránkami, obchodmi a taktiež vytváram ilustrácie na objednávku pre každého, kto má záujem a osloví ma. 

5. Keď si začínala, rozmýšľala si aj nad inými okruhmi ilustrácii alebo to bola vždy iba móda? 

Dlho som nad tým nepremýšľala, automaticky som inklinovala k móde. Myslím, že je to neustále meniaca sa a živá studnica inšpirácie. 

6. Kde/ v čom nachádzaš inšpiráciu pre tvoje ilustrácie?

Na už spomínanom Instagrame, vďaka ktorému sa môžem dostať k zaujímavým ľudom a nechať sa inšpirovať ich fotografiami. 

7. Ako to všetko vlastne vzniká/čo na to potrebuješ, je to náročné alebo sa tomu dá ľahko 
priučiť? 

Základom je nálada, ak sa na to necítim alebo mám plno iných povinností tak sa do toho nechcem nútiť. To sa však stáva iba v ojedinelých situáciách. K samotnému ilustrovaniu je potrebný počítač a grafický tablet. Nájdem si vhodný objekt, ktorý ma zaujme svojim outfitom a idem na to. Pracovať s grafickým tabletom je iné ako kresliť na papier, no všetko je to o cviku. Musím však vyviesť z omylu tých, ktorí si myslia, že ilustrácie tvorím nejakou aplikáciou. Na ich tvorbu je potrebné vedieť kresliť, bez toho sa človek nikam nepohne. 

8. Čo ťa na tom celom najviac baví a naopak nebaví? 

Najviac ma baví hravosť. To, že každá ilustrácia je iná, svojská a súvisí s konkrétnou osobou. To, že pri ilustrovaní „vypnem“ a úprimne ma to napĺňa. Baví ma všetko, nenájde sa vec, ktorá by ma dokázala nebaviť natoľko, že by mi ilustrovanie nebodaj  znechucovala. Sú však veci, ktoré ma zvyknú otráviť a to postoj niektorých ľudí, ktorí nedokážu oceniť čas, ktorý nad tým strávim alebo sa im ilustrácia na objednávku zdá drahá, pričom idem v porovnaní s inými ilustrátormi veľakrát „pod cenu“. Zamrzí najmä to, ak sa s niekým dohodnem (na neurčitý termín) a od toho dňa ma neustále naháňa, i keď mám popri tom aj inú prácu a štúdium (a súkromný život :D). 

9.  Máš nejaké plány/sny s ilustrovaním do budúcnosti? 

Mojim snom bola vždy práca v časopise, okrem ilustrovania aj veľmi rada píšem a myslím, že práve magazín by bol skvelým priestorom, kde sa dajú tieto dve veci skĺbiť. Keďže som knihomoľ ako sa patrí, nebránila by som sa ani ilustrovaniu knihy, najlepšie detskej!

10. Na záver by si nám poradila čo ťa poháňa, či motivuje ísť vpred a nevzdávať sa? 

Môže to znieť ako klišé, no základom je chcieť. Ostatné už príde samo. Treba nájsť to, čo nás baví a ak sa to stane našou prácou, nebudeme pracovať ani jeden deň v našom živote. Jediné, čo môžeme ľutovať je to, že sme si za svojim nešli už skôr. A ešte trpezlivosť, tá predsa prináša ruže.4 comments

monica

Je úžasné, že aj tu na Slovensku sa postupne začínajú objavovať neskutočne talentovaní ľudia. Mnohokrát sú omnoho lepší ako hocikto iní, avšak tu to nikto od nikoho nečaká, čo je smutné. Rozhodne to nie je ľahká robota a naozaj klobúk dole! 🙂

bee.

Aj keď sa mnohí sťažujú, že žijeme v dobe internetu a sociálnych sietí – toto je jeden z momentov, prečo som rada, že to tak je. Inak by sa mnohí so svojim talentom tak nepresadili a nevšimol si ich okolitý svet – ja som sa o Petre dozvedela len vďaka tebe a som uchvátená jej tvorbou ♥
BEELIEVIN

Lily of the valley

Presne tak! Keďže sme tu trochu pozadu, tak mnoho krát o takýchto vymoženostiach ako grafický tablet nevieme a popri tom, keby sme mali možnosti, tak by sme sa všetci vedeli vyvíjať vpred.

Lily of the valley

Veru, veru, všetko zle je na niečo dobré a v mnohých veciach sa nájdu aj pozitíva aj negatíva. Tak to som rada♥

Leave a reply