Lily of the valley

Lily of the valley

Menu

World Recycle Week

Pôvodne som neplánovala dnes dávať akýkoľvek článok, pretože som si povedala, že chcem aby môj blog bol naozaj kvalitný a nechcem za každú cenu vymýšľať aj nemožné, plus by som tu rada zanechávala hlbšie posolstvo a nepísala len o tom, že tento rúž má peknú farbu, i keď aj to je občas potrebné!  Potom som však objavila novú H&M kampaň, ktorá prebieha od 18.-24. apríla. O čo vlastne ide?

Začnem asi takto. S oblečením sa stretávame denno denne, nie je človek, ktorý by nemal na sebe nič. Zoberte si, že denne si priemerne na seba dáme 5 kusov oblečenia, čo môže byť od 2-4 metrov látky. Taktiež ľudia prestávajú byť skromní, vzhliadame k tým, čo majú viac než my a neobzeráme sa za tými, čo sa majú naopak horšie. Chceme viac a viac a móda je práve tá, ktorá sa neustále mení. Každý týždeň prichádzajú nové trendy, farby, vzory, menia sa ročné obdobia a to všetko nás akýmsi spôsobom ovplyvňuje. Cez leto si potrebujeme kúpiť plavky, cez zimu naopak kabát, avšak teraz sú trendy bombery, no o rok to budú pršiplášte. No a to všetko ľudia potrebujú, chcú ísť ruka v ruke s trendmi, zbierajú sa im tieto kusy oblečenia v skrini, ktoré ani poriadne nevynosia a tým v podstate ničia naše životné prostredie.

Je to asi irónia, keď tento článok píše módna blogerka, no je to naozaj tak a ja keď mám za seba povedať, tak určite nenakupujem zas až tak veľa. Je smutné, že práve toto je mojim koníčkom a tým som aj harmful k našej Zemi, no pri nakupovaní sa vždy snažím rozmýšľať, či danú vec naozaj potrebujem alebo nie, už len z toho dôvodu, že si to väčšinou platím zo svojich peňazí.

Takže od pondelka bude prebiehať World Recycle Week, ktorého cieľom je pozbierať všetky veci, ktoré nenosíme, hoc aj roztrhané tričko, či ponožku bez páru a doniesť ho práve do obchodov H&M, ktoré ich bude zbierať a neskôr ich použije a zachráni naše životné prostredie pred vyhádzaním tón oblečenia. Rozmýšľam, že si urobím do Košíc výlet a niečo tam odnesiem, veď za to predsa nič nedám, no nie? Taktiež som si povedala, že sa budem snažiť oveľa viac nakupovať v second handoch, aj keď som sa o to už pár krát snažila, no ja sa v nich nejako neviem zorientovať.

Tento nápad sa mi veľmi páči, i keď som už čítala názory, že sa týmto chce háemko len zviditeľniť a klame nám. Stretla som sa s mnohými obrázkami, ktoré udávajú, že „H&M makes empty promises“ avšak ja naozaj neviem, kde je pravda. Tiež som si tak spomenula na seriál Sweatshop, ktorý ak ste nevideli, tak si ho musíte pozrieť!!! Kde ukazujú ako sa H&M správa k svojim zamestnancom a ako ťažko žijú. To ma akýmsi spôsobom trošku odradzuje k nakupovaniu v tejto módnej značke, i keď ju mám veľmi veľmi rada.

Čo si o tom myslíte vy? 
P.s.: Pridávam pár videí a odkazov, kde sa o tomto môžete dozvedieť viac a ak chcete aj vy nejako pomôcť môžete si kúpiť niečo z „druhej ruky“ napríklad práve u mňa na facebooku. V tento týždeň je všetko o polovicu lacnejšie! :)) 


xoxo Lily
ASK     BLOGLOVIN     FACEBOOK     INSTAGRAM

4 comments

Dominica

H&M je skvelá značka, no tiež neviem, čo je na tom pravdy, že ako sa správajú k zamestnancom. Nedá sa povedať, že by som až tak rada nakupovala, ako kedy teda, ale nie je to mojím koníčkom. Skôr sa snažím tie veci, ktoré mám, kombinovať. Niekedy niečo nenosím už rok, potom prídem na novú kombináciu, ktorá sa mi páči a som šťastná, že to len tak nezapadá v skrini prachom. Takýto nápad je ale celkom krásny. Bolo by teda fajn, ak by to H&M myslelo vážne, jasné, že sa zviditeľnia, ale tak mohli by to už urobiť.
Ale ja ľuďom skôr verím, ako som skeptická. A možno si pôjdem vytriediť skriňu, určite tam mám veci, ktoré už fakt nebudem nosiť. 🙂
DominicaLand

Another Dominika

Od H&M mi to přijde jako skvělý nápad/projekt 🙂 O tom, že se H&M chová nějak špatně ke svým zaměstnancům, čtu poprvé, měla bych se minimáně na seriál Sweatshop podívat 🙂

Another Dominika

bee.

Ja i moje sestry sme minulé leto vypratali naše skrine, ale keďže väčšina oblečenia bola pomerne zachovalá, tak sme sa ich radšej rozhodli venovať zbernému dvoru. Neviem presne do detailov, čo s tým robia, ale viem, že niektoré dni tam môžu chodiť ľudia, ktorí potrebujú oblečenie a oni im ho zadarmo dajú. Takže síce to nie je úplne recyklovanie, ale verím, že sme tak aspoň niekomu pomohli 🙂

Inak sa mi táto kampaň páči – a nemyslím si, že by to bolo až také veľké klamstvo, pretože ak napríklad ty premýšľaš, že tam donesieš nejaké oblečenie, tak to asi nebude iba jedno tričko; a keď tam sto ľudí donesie plnú igelitku, tak čo potom spravia s takou kopou? Podľa mňa ju len tak nehodia do smetiaka, keď majú oblečenie zadarmo a vedia ho použiť znova. A znova zarobiť 😀

My sme raz na občianke pozerali dokument tiež čosi o tom, ako sa H&M správa k zamestnancom; a hoci ich nechcem nijako obhajovať ani nič, pretože ma ten film trochu zasiahol a bolo hrozné sledovať, v akých podmienkach žijú ľudia na opačnom konci planéty; nemyslím si, že je to iba "problém" H&M a lacnú pracovnú silu v rozvojových krajinách využívajú nielen v textilnom priemysle, ale aj mnohých iných ďalších odvetviach.
BEELIEVIN

Ľúbezná

Super si to napísala! Tento projekt som zaznamenala a aké sú zámery H&M naozaj neviem. Každopádne sa snažím využiť každý jeden kúsok, ktorý si kúpim. Ak ho nenosím snažím sa ho predať na bazári, podarovať niekomu o kom viem, že ho bude nosiť naozaj častejšie ako ja alebo ide na charitu. Aspoň takto sa teda ja snažím "recyklovať". Seriál od Sweatshopoch som videla, ale že by ma to nejak poznamenalo a teraz nenakupujem také značky, tak to sa bohužiaľ nedá povedať :(. Mám totižto rada všetky tie trendy, ktoré sa stále menia. Ak by som mala kupovať len kúsky, za ktorými je naozaj dobre zaplatená a čestná práca, tak sa bohužiaľ pri mojom častom dopĺňaní šatníka nedoplatím :(. Snáď rozumieš, čo myslím.

Leave a reply