Lily of the valley

Lily of the valley

Menu

MIGRÉNY

Nikdy tu nechcem zachádzať do príliš veľkých detailov, pretože predsa len si človek potrebuje nechať niečo aj pre seba, a urobiť si hranicu medzi sociálnym a osobným životom. Avšak občas mi vzkrsne v hlave myšlienka, o ktorej nechcem veľmi hovoriť, no viem, že možno mnohým dokáže pomôcť. Totižto, minule som sa tešila z toho, ako si dám koláč a poriadne si vychutnám chuť čokolády v ňom, keďže som sa nedávno rozhodla obmedziť sladké. Vtedy som si však uvedomila, že mám nekonečné šťastie, pretože pred rokom som musela držať prísne diéty, a za každým som si vkladala do úst sladké s obavou, že dostanem migrénu. Teraz neprijímam cukor z vlastnej vôle. Preto, by som vám chcela porozprávať o svojej ceste, ako som sa s tým popasovala, a dostala sa do tohto štádia.
V prvom rade chcem povedať, že si plne uvedomujem, že sú ľudia, ktorí majú omnoho ťažšie choroby, či zdravotné problémy a sú omnoho ťažšie vyliečiteľné, pokiaľ vôbec sú, no zároveň aj mne bolo povedané, že sa migrény nedajú vyliečiť, jedine potlačiť liekmi a budú ma prenasledovať dokonca života.:) Určite si nemôžem byť istá už teraz, že sa nikdy nevrátia (verím, že to tu nezakríknem), ale môj stav sa rapídne zlepšil, a to vďaka pár faktorom, na čele s psychikou.
Migréna je záchvatová bolesť hlavy, ktorá môže byť sprevádzaná aj inými problémami. Ja mám migrény spojené so žalúdkom, takže stále zvraciam a bohužiaľ do takej miery, že končím zakaždým na pohotovosti, pretože mi nič nepomáha. Človek musí byť v tichu a tme, a v tých najhorších prípadoch máte pocit, že vám niekto búcha kameňom o hlavu. Dokonca som čítala o prípade, kedy jeden muž zakaždým slepol, pretože mu tá bolesť tlačila na sietnicu. Takýto migrénový záchvat môže trvať pár hodín a dokonca dní, a to si teda vôbec neviem predstaviť.
Mne sa to všetko začalo v 9 ročníku, keď som dostávala migrény raz za 2 až 3 mesiace, no príchod na strednú to veľmi skomplikoval, keďže únava a stres sú BFFFF s migrénou. Na konci prvého a druhého ročníka to bolo asi najhoršie. Bolo mi stále zle za každým jedným jedlom, a na pohotovosti sme boli týždeň, čo týždeň. Prešla som si všetkými rôznymi kontrolami a prehliadkami či doktormi, a v podstate mi všade povedali, že som v poriadku, no pri tom, som vôbec nebola. Neurológ mi automaticky chcel predpísať liečbu, no úprimne vôbec som sa nechcela od 15 dopovať tabletkami, keďže pred tým, som sa 2 roky liečila na inú chorobu, pričom som toho mala absolútne po krk. Preto, sme sa s rodičmi snažili hľadať rôzne alternatívne spôsoby a hlavne, nájsť podnet, ktorý migrény spôsobuje. A bol to veru veľmi dlhý boj, až som sa pred rokom dostala k jednému doktorovi, ktorý sa venuje alternatívnej medicíne, takzvanej Ajurvede. Je to veľmi vychýrený doktor a na svojom konte má 95% vyliečených prípadov, ktoré sa dokázali cez túto chorobu dostať. On mi dal celú jednu A4 jedál, ktoré mám a nemám jesť, čo bol pre mňa obrovský šok, keďže ja som naozaj vyberavá, pričom mi vylúčil z jedálnička presne to, čo som mala rada. Najdôležitejšími krokmi, bolo nejesť najmä lepok, laktózu a cukor. Mala som podrobný rozvrh kedy, ako a koľko mám jesť, a popri tom som brala lieky, ktoré však boli na zdravej báze z byliniek, či čoho to. Keď mám byť úprimná, veľmi ťažko sa to dodržiavalo a nevydržala som dlho, no zistila som presne, ktoré potraviny mi najviac škodia, a tie nekonzumujem doposiaľ. Sú nimi lepok, síce si občas dám čerstvé pečivo a zjem klasické cestoviny, pokiaľ nemáme bezlepkové, no v takom malom množstve mi neškodí. Potom sú to zemiaky, z tých ma doposiaľ bolí hlava, a tiež kombinácie. Napríklad keď zjem kukuricu spojenú s laktózou, tak je to takzvaná smrrrrrť. Bohužiaľ, ani toto všetko mi úplne nepomohlo k totálnemu zbaveniu sa migrén. To, čo mi pomohlo dostať sa cez to celé, bola psychika.
Viem, že si poviete, že sa mi to hovorí veľmi ľahko, ale aj ja som krútila očami keď mi hovorili, že sa musím hlavne sama v sebe upokojiť, aby som sa toho celého zbavila. K môjmu pokoju som sa nevedela dostať veľmi dlho, aj keď som sa snažila cez rôzne cvičenia jógy a relaxácie, ale jednoducho, ak sa necítite sami v sebe kľudný, tak ani tá jóga nemá taký účinok. Mne prišlo zmierenie sa so všetkým postupne. Asi to bude znieť smiešne, no najviac, keď som dovŕšila 18násty rok môjho života. Viem, že je to iba číslo a práve preto sa čudujem ako veľmi ma to ovplyvnilo, ale naozaj som nechala veci plávať. Prestala som sa starať o to, kto si čo o mne myslí, či ma ľudia majú radi alebo nie, či ich raní keď som úprimná, alebo vedia môj názor prijať s pokorou, či mám na blogu za deň 40 kliknutí, alebo 200, či som dostala jednotku z písomky, alebo 3. Jednoducho som nechala všetko plávať, pretože som si všetkými tými somarinami komplikovala život a upokojila som sa. Nehovorím však, že sa zo mňa stala flegma, stále riešim, stále sa trápim, no už iba nad vecami, ktoré dokážem zmeniť, tie, ktoré neovplyvním nechám ísť, a verte, je to nekonečne oslobodzujúci pocit. Neviem vám na neho dať recept, na každého to príde v iný čas, ale skúste sa od vášho problému odosobniť. Ja som bola neustále v strese nech som robila čokoľvek. Bála som sa sobôt, pretože väčšinou som ich mávala v sobotu, no potom som ich dostávala randomne. Preto som sa bála čokoľvek jesť, čokoľvek piť, vyhýbala som sa veciam, ktoré nezapadli do môjho harmonogramu, pretože sa vraví, že keď máte rutinu, tak ste v poriadku, a akonáhle urobíte niečo naopak, tak čo? Dostanete migrénu. V podstate som sa uzavrela do svojho sveta a nerobila nič. A myslím, že to mi veľmi škodilo, pretože ak človek na to podvedome myslí, tak si to privoláva sám. Teraz na to nemyslím absolútne, migrény pre mňa prestali existovať a ak príde niekto a povie mi, že čítal taký a taký článok, v ktorom bol recept ako sa zbaviť migrén, a čo robiť, keď prídu, tak poviem: JA NEMÁM A NEBUDEM MAŤ UŽ NIKDY MIGRÉNU. A pomáha to.  Migrénu som mala naposledy pred viac ako pol rokom. Žijem, usmievam sa, jem čo chcem, robím, čo chcem, a koľko chcem a je mi naozaj dobre. Skúste to, stačí urobiť fakt málo, stačí chcieť. Všetko, ale fakt všetko je vo vašej hlave.
P.s.: Viem, že si mnohí z vás možno povedia, o čom ja tu točím, že migrény vôbec nie sú nejakou závažnou chorobou, ale opak je pravdou. V živote nikdy nikmou neprajem, aby mal migrénu, je to úprimne totálne neznesiteľná bolesť a pokiaľ ju máte každý týždeň..tak ste veľmi blízko k zblázneniu.

-xoxo Lily

6 comments

Lily

Krásný článek! Naštěstí jsem nikdy takové problémy neměla, ale rozhodně věřím, že psychická pohoda má obrovský vliv na fyzický stav, ať už jde o migrény či jiné bolesti. Naše hlava ovlivňuje hodně.

ivana xx

J atiež sama trpím na migrény, nevidím a je mi an zvracanie. Pár krát sa mi stalo, že som sa na to zobudila aj v noci len tak z ničoho nič. U mňa je to práve často spôsobené nedostatočnou energiou a tak so sebou poslušne nosím všade hrozonový cukor a lieky na bolesť. Nie vždy uľavia úplne ale dakedy je fajn aj len tá čiastková úľava. Človek si povie veď aj mňa bolieva hlava, ale kto to nezažil to nikdy nepochopí. Možno to nie je najzávažnejšia choroba ale rozhodne to znepríjemňuje normálny život "pacienta". U ňa veľmi pomohlo vyradiť zo stravy mlieko, nie ej to stále úplne ideálne no bývalo oveľa oveľa horšie.
Ivana xx

Viki

Veľmi pekný a úprimný článok, verím že niekomu ozaj pomôže. Ako vravíš všetko je v hlave, i keď s migrénou skúsenosti nemám dá sa to aj do ostatných oblasti života

Blanka Husárová

Zaujímavý článok…a úplne súhlasím, že to je všetko o psychike… a nielen spomínaná migréna, ale všetko čo so životom súvisí!!! Keď je človek "v pohode" a berie život s nadhľadom, tak to ide ľahšie 🙂 Zo srdca ti prajem, nech máš stále pozitívne myslenie a nech ťa migréna obchádza na kilometre 😀 ♥

Anonymný

Krasne sa tvoje riadky citaju veru. Dakujem za to. Ja tiez trpim migrenami, a veruze som uz aj zalomila palicou nad lekarmi. Viem, ze zdrava mysel je zakladom vsetkeho, ale ako to byva, to sa lahsie hovori ako urobi. Mozem sa opytat, aky lekar ti pomohol s dietou? Je naozaj prijemne si precitat, ze sa tato diagnoza liecit da 🙂 vdaka za povzbudenie!

Lily of the valley

Tak to som ozaj šťastná! Lekár, ktorý mi dal diétu sa volá Frej. Ale bola som aj u jednej panej, ktorá sa volá Iveta Riečanová, ktorá má prilstroj, ktorý je založený na kvantovej fyzike, a domnievame sa, že toto mi pomohlo ešte viac 🙂 Držím palce!!!

Leave a reply