Lily of the valley

Lily of the valley

Menu
Blogger x WordPress

Blogger x WordPress

Keď som si zakladala blog ani som nerozmýšľala, že by som použila inú platformu než Blogger, pretože ju používal vtedy snáď každý. Bol jednoduchý na ovládanie, ak ste prišli na spôsob, čo sa kde robí, a ako to celé funguje, bolo veľmi ľahké s ním pracovať. Počas tých dvoch rokov, teda troch, čo blogujem, som s ním nemala žiadny problém, práve naopak, bola som veľmi spokojná, všetko fungovalo, tak ako malo. Jediným problémom bol vždy vzhľad blogu, pretože na scéne je ich mnoho a mňa hnevalo, že ten môj vyzerá ako 100 iných. Preto som začala uvažovať o zmene platformy, keďže WordPress ponúkal viac technických vymoženosti a funkcii v témach. Pri hľadaní tej správnej som strávila veľmi veľa času lebo niektoré mi pripadali až príliš profesionálne, iné zasa boli veľmi podobné ako v Bloggeri, no a tie ďalšie boli skôr také magazínové webové stránky, pričom mnohé z nich stáli veľmi veľa. Tiež ma od WordPressu odhovárali fóra, v ktorých sa písalo, že WP je veľmi náročný na ovládanie, že si sami nemôžete len tak doprogramovať niečo, ako som to robila v Bloggeri, alebo že častokrát potrebujete pomoc programátora, pretože do WordPressu sa vie nahekovať veľa používateľov, keďže práve táto platforma je najviac používaná v celom svete. Potom som však kontaktovala Viki zo Simply the Blog, ktorá mi ozrejmila ako sa WordPress používa, a aké má výhody aj nevýhody,  za čo jej veľmi pekne ďakujem! Takže posledná vec, kvôli ktorej som váhala, bola cena, ktorú musíte platiť za mesačný hosting na nejakej webovej lokalite, čo bolo pre mňa nepredstaviteľné, že by som platila dajme tomu na pol roka alebo na rok 100€ za svoju stránku, vďaka ktorej si ani nezarábam- je to iba moja záľuba. Nasledovala obrovská dilema, ktorú mi napokon pomohol vyriešiť ocko. On mi dal kontakt na jeho programátora, s ktorým som sa porozprávala, čo to obnáša mať WordPress, a ako to celé funguje po tej finančnej a systémovej stránke, pričom ma dosť upokojil. Povedal mi, že je to najpoužívanejšia platforma, takže sa nemám čoho obávať, že to funguje úplne klasicky, a že keď to vie ďalších XY ľudí používať, tak to zvládnem aj ja. Práve preto som sa ocitla na WordPress a rozhodla sa, že vám napíšem porovnanie medzi týmito dvoma platformami, keďže mi viacero z vás písalo, prečo som ju zmenila, a či je lepšia, či horšia ako Blogger.

wordpress.com vs. wordpress.org

Kým som nezačala naozaj riešiť WP, vôbec som netušila, že sú dve možnosti .com a .org. Z toho, čo som si naštudovala o týchto dvoch platformách, som zistila, že wordpress.org je omnoho lepší, pretože na .com máte viac limitácií, napríklad, že vaša dómena musí byť wordpress.com a nedá sa zmeniť. Tiež .com vychádza drahšie a celkovo mi pripadá tak, že vás iba brzdi.

Ovládanie

Čo sa týka ovládania, myslím si, že sú obe na veľmi veľmi podobnej úrovni, obe sa ovládajú ľahko, samozrejme keď prechádzate z jednej na druhú, tak sú tam nejaké tie zmeny, keď si zakúpite nejakú tému, tak aj dlhšie trvá kým nájdete, kde sa presne aká funkcia nachádza. Je to trošku iné, ale dá sa to rýchlo naučiť, a keď si na to zvyknete tak je to bezproblémové. Tá šablóna, ktorú som si vybrala ja, mala už v sebe vopred nainštalované niektoré funkcie alebo takzvané widgety, a preto som sa o ne nemusela starať, a nemusela som si ich platiť zvlášť, avšak niektoré funkcie tam nie sú automaticky, ako na Blogerri, napríklad štatistiky. Trvalo mi dlho kým som našla ten správny widget, keďže niektoré mi hlásili, že mám 5000 videní denne, čo nebola pravda.  Takže, ak nemáte v zakúpenej téme widgety, ktoré potrebujete a chceli by ste, je potrebné si ich zakúpiť alebo skúšať, čo považujem za dosť veľkú nevýhodu. Okrem toho, ja napríklad nemám ani seo, to znamená, že keď zadáte do Googlu „lilyofthevalley.sk “ tak nenájde vám môj blog medzi prvými, musíte ho zadať do www mriežky. To všetko sa však dá nainštalovať, no nie je to také jednoduché a najmä je to drahé. Blogger naopak toto všetko obsahuje zadarmo, čiže si s takýmito maličkosťami, no dosť podstatnými, nemusíte lámať hlavu.

Platenie

Tak, ako som spomínala o riadok vyššie, Blogger je platforma, ktorá je úplne zadarmo. Nemusíte si tam nič platiť, nič dokupovať, všetko si však musíte zohnať sami ako HTML kódy alebo šablóny, ktoré nájdete aj zadarmo, aj sú platené. Čo sa týka WordPressu, tak  tému si musíte zakúpiť sami (sú aj niektoré zadarmo, no nie sú nejako extra pekné), pričom sa ceny pohybujú  v rozmedzí od možno nejakých 20€, až po 500 €. Samozrejme, keď už chcete mať úplne niečo iné a chcete si to dať naprogramovať programátorom, tak to stojí okolo 1000 €, pokiaľ nie viac. Tá moja stála nejakých 50€. No a čo sa týka toho hostingu na WP, viem že si zaňho musíte platiť, avšak mňa sa to našťastie netýka, pretože ten pán programátor spravil to, že moju stránku podpísal na ockovu, takže mám akoby hosting na jeho stránke, takže ja platiť nič, našťastie, nemusím. Taktiež netreba zabudnúť na to, že ak nechcete mať stránku blogspot.sk alebo wordpress.com, musíte si doménu zakúpiť a to stojí nejakých 15 € na rok.

Moje postrehy

Ak by som vám ja mala poradiť, keď sa rozhodujete na začiatku, či ísť do WordPressu alebo do Bloggera,  tak vám jednoznačne odporúčam Blogger. Tam sa absolútne o nič nemusíte starať všetko máte zadarmo, máte to zároveň dostupné k stiahnutiu, a viem že niektorí majú problém s programovaním, no ak sa do toho naozaj pustíte a chcete mať stránku, ktorá bude trošku originálnejšia, než ostatné, tak si zapnite nejaké videá na YouTube, tých tutoriálov je tam veľmi veľa a určite sa vám podarí niečo stvoriť. Zároveň sú šablóny na Blogger veľmi pekné a dostupné na stiahnutie aj zadarmo. Pokiaľ nechcete tie zadarmo, že vám prídu tiež rovnaké ako na každom jednom blogu, pretože takto to väčšina blogeriek rieši, že si stiahnú práve tie, ktoré sú zadarmo, tak si samozrejme šablónu môžete aj kúpiť, a tie stoja zväčša 20€ a maximálne do nejakých 50€. Vo WP zaplatíte častokrát nielen za tému, ale aj za programátora, pretože vo WordPresse si nemôžete len tak sami robiť, čo chcete, pretože keď si dávate nejaké kódy navyše v bloggeri, tak ten vám napíše, že sa to jednoducho nedá publikovať, čo znamená, že niekde máte chybu, no keď ich zadáte do WordPress, on vám to v pohode zoberie, akurát že vám potom spadne celá stránka. Mne sa to už stalo, a potom som musela kontaktovať programátora, ktorý musel nájsť, kde nastala chyba. Sú okolo toho veľké šarapaty, ktoré si myslím, že ak máte blog, ktorý robíte ako koníček nepotrebujete absolútne riešiť. Ja som si robila WordPress stánku pod vidinou toho, že keď si niekto cudzí otvorí môj blog, tak sa možno skôr pristaví, pretože im bude pripadať lepšia a taká profesionálnejšia, no zatiaľ z mojej skúsenosti nevidím nejaký extra veľký rozdiel. Stále mám rovnaký počet fanúšikov, samozrejme, občas jeden-dvaja pribudnú, ale tak to bolo aj na Bloggeri.

Čítala som veľa článkov, kde ľudia písali, že celý čas boli iba v Bloggeri, a že veľmi dlho odkladali prestup na WordPress, pretože predsa len je náročné to všetko meniť a sťahovať, ale nakoniec keď naň prešli, boli neskutočne spokojní a tvrdili,  že im WordPress zmenil život. Ja som však, zatiaľ, nejakú extra zmenu nespozorovala, nemyslím si že je to niečo prevratné či  svetoborné. Dokonca musím priznať, že mi svojou komplexnosťou Blogger o niečo viac vyhovoval. Je pravdou, že ak ste bloger, ktorý už má väčšie publikum a chcete naozaj nastaviť latku o čosi vyššie, a mať stránku, ktorá vás bude naozaj pekne prezentovať, tak pokojne si ten WordPress dajte, ale s tým že budete musieť platiť ten hosting a všetko okolo toho. Ja si však myslím, že do vzhľadu nie je potrebné investovať zas až tak veľa peňazí, skôr sú potrebné tie widgety. Dokonca som predtým robila research a prechádzala som si najlepšie blogerky na svete- našla som jednu stránku, kde ich bolo vypísaných 10, ktoré majú najväčší influence. A prosím pekne možno 3 mali taký fakt profesionálny vzhľad blogu, ostatné mali úplne obyčajné témy, biele pozadie, čierne písmo a k tomu fotky, nič zvláštne, a pritom sa nachádzajú v prvej desiatke, takže si myslím, že na tom dizajne naozaj nezáleží. Aj ja keď som robila dotazník na mojom blogu a pýtala som sa, čo si všímajú na blogoch ľudia, a prečo sa rozhodnú sledovať nejaký blog, tak dizajn bol vybraný iba párkrát, ľuďom skôr záleží  na fotkách a textoch. Ja viem, hovorí sa mi to ľahko, keďže ja som práve kvôli tomu vzhľadu prešla do WordPressu, je to trošku ironické, avšak ja si ho dosť všímam (som hrozná).  S tým terajším som spokojná, ale môže sa stať o rok, že opäť sa mi nebude niečo páčiť. Preto je možné, že sa niekedy do Bloggera vrátim naspäť, pretože mne osobne vyhovoval viac. Samozrejme toto všetko je iba môj uhol pohľadu a možno niekto z vás by povedal, že si neviete predstaviť, že by ste sa do Bloggera niekedy vrátili.

Máte s týmto niekto nejaké skúsenosti? Určite napíšte váš názor či príbeh určite to ostatným pomôže rozhodnúť sa. 🙂

*Po prečítaní komentárov, by som chcela dodať, že wordpress.com je najlepšia voľba, pokiaľ vám nevadí, že budete mať dómenu wordpress.com, takže by to vyzeralo takto: lilyofthevalley.wordpress.com- vlastnú dómenu si tam nemôžete dať. Preto je to najlepšie lebo je to jednoduché na ovládanie a je to zadarmo. Pokiaľ, ale chcete mať dómenu .sk alebo .com a iné, tak sa vám neoplatí ísť do wordpress.org, pretože za ten sa platí tých 100€ napríklad za pol roka/rok, a keď máte blog iba ako koníček, tak je to príliš veľa. V tom prípade je Blogger zadarmo a môžete tam mať tiež vlastnú dómenu.

6 comments

Eva Lacková

zaujímavé čítanie ja som začínala na bloggeri v roku 2012 (asi) a vyzeralo to hrozné no. a potom som si založila ďalší blog. ale niekto mi ho z okolia nahlásil. snažila som sa potom nejako vyhľadať ako je to na bloggeri a na WordPress. a z hľadiska bezpečnosti a nahlasovania je wordpress trilion krát bezpečnejší. 🙂 takže ja som sa sťahovala na wordpress kvôli istote. totiž na bloggeri ti po 5tich nahlaseniach (ktoré nikto nepreveri) zmažú celý obsah blogu bez upozornenia.

    Lily of the valley

    Fakt? To som nevedela, že takéto niečo sa deje, mne sa to za tie 3 roky na Bloggeri ani raz nestalo. Jediné čo sa mi párkrát stalo, že som mala nejakých 7000 videní za deň, lebo prosto nejaký robot mi tam klikal alebo potom mi chodilo veľa ľudí z Ruska, pretože sa nejakým spôsobom ocitla moja webová stránka na ich 18+ stránkach.

Magda Tůmová

Od roku 2008 jsem byla na blog.cz a párkrát se snažila přejít na blogspot, bohužel mi navigace v něm přišla strašlivě chaotická a nedokázala jsem se tam zorientovat. Na začátku roku jsem se rozhodla zkusit wordpress a musím říct, že jsem v něm všechno našla hned, pracuje se mi v něm jednoduše a pohodlně, jen s designem si moc hrát nemůžu. Našla jsem ale šablonu, která mě moc zaujala a zatím se jí držím. Rozhodně si v budoucnu zaplatím za rozšíření funkcí (a vlastní doménu), jen na to teď nemám. 🙂
Pro mě je WordPress (jsem na .com, nevěděla jsem, že jsou dva :D) mnohem vyhovující a takový profesionálnější než blogspot, ale každému vyhovuje něco jiného. 🙂

https://magdatumova.wordpress.com/

    Lily of the valley

    No ako áno, to musím aj ja potvrdiť, že keď som si prvýkrát otvorila Blogger, tak som bola z toho celého systému neskutočne zúfalá a nevedela som, čo, kde a ako mám robiť. Sama som si nevedela nič vytvoriť a tie základné nastavenia Bloggera mi prišli katastrofálne. Akurát, keď som potom skúmala ostatné blogy, že ako je možné, že ich majú také pekné, tak na spodku (takmer) každého je napísané odkiaľ majú tú šablónu, teda vzhľad blogu. Na tých stránkach som potom našla také, ktoré sa páčili mne a nahodila som si ich do Bloggera a ďalej som už nemala problém. Samozrejme potom som si tam ale musela tie veci nejako prispôsobovať farebne a pridávať tam rôzne html sociálnych sieti a takéto ďalšie omáčky, ale keď som sa naučila, že čo a ako, tak mňa to dosť bavilo. Na druhej strane, keď som prešla do WP, tak ma čakalo všetko nastavené, pretože programátor sa mi o to postaral a potom ja som si musela dorábať už iba detaily. Takže áno, keď si totálne lost v tom celom programovaní a systéme Bloggera, tak sa nečudujem, že je to náročné tam prežiť. Mňa, ale hnevá, že na WordPresse musíš platiť.

Kitti. ♥ thestyletale.blogspot.com

Toto ma presne zaujímalo, pretože som si všimla, že viac blogeriek prešlo teraz na WP a netušila som prečo. Ja som s bloggerom úplne spokojná. Nedávno sa mi však stalo, keď som hľadala novú tému na blog, že som našla jednu, ktorá bola 100% vo všetkom podľa mojich predstáv. Potom som však zistila, že je len na WP a začala som uvažovať, že by som sa tam kvôli tomu presťahovala, potom som sa však uvedomila, potlačila som svoju osobnosť perfekcionistu, a ostala som tam, kde som spokojná 😀 WP sa mi páči v tom, že mi príde taký profesionálnejší, ale Blogspot mi príde skôr osobnejší 🙂 ♥

Bee

Tento článok som potajme čítala na ateliéri, ale keď som zbadala, že si ho pridala, tak som nemohla odolať a musela si ho hneď prečítať 😀 Ale ako vidíš, úplne som pozabudla k nemu niečo napísať – preto až teraz 😀
No v každom prípade som veľmi rada, že si to takto pekne zhrnula ❤
Ja som začínala na estranky.sk, no tu som vydržala len pár mesiacov, keďže to bolo katastrofálne 😀 No za moje oficiálne začiatky považujem blog.cz, keďže na tejto platforme boli všetky blogerky, ktoré som vtedy čítala, navyše hneď na úvodnej stránke bolo napísané, že je to úplne zadarmo (čo bol vtedy pre trinásťočnú školáčku najviac rozhodujúci faktor), preto som ani veľmi neváhala – a vydržala tu doslova roky, keďže všetko bolo jednoduché, ľahko ovládateľné a zrozumiteľné. No postupom času sa moje nároky začali len zvyšovať, mne sa prestalo páčiť, že design nemôže byť presne podľa mojich predstáv a vybrať si môžem len s pár možností. V tom čase sa mnohé dievčatá vo veľkom sťahovali na blogger, tak som si povedala, že to vyskúšam i ja, no starý blog som ešte nerušila a po večeroch sa hrala s novou platformou. Samozrejme, chvíľu mi trvalo, kým som pochopila, ako čo funguje, keďže na výber bolo odrazu oveľa viac možností a všetko vyzeralo inak, no zorientovala som sa celkom rýchlo – a zatiaľ som celkom spokojná.
Wordpress ma zaujal najmä preto, že sledujem dosť blogov, ktoré fungujú na tejto platforme, a keď si sa aj ty presťahovala, tak som hneď bola zvedavá prečo ❤
A STYLISH BEE // Facebook Page

Leave a reply