Lily of the valley

Lily of the valley

Menu

Travel tips: Banská Štiavnica

Banská Štiavnica bola jedným z miest, ktoré som mala na mojom pomyselnom travel bucket liste. Mnohí sa ma pýtali, načo tam vlastne idem, že veď radšej sa už potom oplatí ísť niekam do zahraničia, no potom, čo som videla kopec krásnych fotiek tohto mesta, tak ma to tam nejako ťahalo. Dokonca Štiavnica patrí do svetového dedičstva UNESCO, tak som si vravela, že niečo na nej určite musí byť!

No tak keď mám pravdu povedať, bola som mierne sklamaná, asi by som už mala prestať mávať vysoké očakávania. Teda, keď sme tam šli, tak som ich nemala žiadne, no aj tak ma to mierne mrzelo, že tam dokopy nebolo vôbec nič. To také hlavné centrum, centrum, ktoré malo asi tak 20m², bolo naozaj krásne, rozprávkové, farebné, celé vynovené, no prosto fakt super. No potom, keď zájdete nižšie alebo vyššie, tak tam nájdete len zničené socialistické budovy, pričom v tých častiach, to mesto vyzerá naozaj smutne. Takže môj tip znie, že pokiaľ ste z východu Slovenska, rovnako, ako ja a nemáte k dispozícií auto, naopak vyberiete sa tam vlakom, s ktorým cesta trvá únavných 7 hodín (včetne prestupovania, autobusov a podobne), tak sa vám tam neoplatí ísť. Určite sa ju oplatí vidieť, keď si robíte nejaký tour de Slovensko a máte to po ceste. Taktiež, my sme tam boli na 2 noci, čo je zbytočne veľa, potom tam už fakt nemáte čo robiť, pretože sa všetko dá prejsť veľmi rýchlo, ale tým, že je tá cesta fakt dlhá, tak by sa nám neoplatilo ísť na otočku. Napriek tomu, som veľmi rada, že som v BŠ bola, že som mala možnosť spoznať ďalšiu z krás Slovenska, pretože ona je fakt veľmi pekná, ale iba malilinká časť z nej, čiže nabudúce už len na aute a vrámci bádania ďalších miest, pretože inak to asi ani nemá význam.

Ubytovanie

Na to, aká je Banská Štiavnica malá, tak výber ubytovania je naozaj široký. Myslím, že cez Booking, a možno, že aj cez Airbnb nájdete mnoho veľmi pekných i príjemných možností, avšak podľa môjho názoru nebudú také super cool, ako to naše. Apartmán, v ktorom sme bývali, sa nachádzal presne na tej najkrajšej uličke v BŠ, hneď pod ním bola krásna kaviareň, a vlastne, nech ste sa otočili do ktorejkoľvek strany, tak všade boli nejaké reštaurácie a kaviarne.  O 50 metrov ďalej potraviny, o 20 metrov zmrzlina a výhľad z okna, na slnkom zaliatu Banskú Štiavnicu, prekrásny! Naše ubytovanie nám vybavovala mamka, keďže som tento výlet dostala ako narodeninový darček, cez Booking, pričom ho nájdete pod názvom „Boutique Apartments.“ Sú tam asi 4 rôzne izby, každá vyzerá trošku inak, viem, že v jednej je aj kuchyňa- my sme mali iba chladničku, no to úplne stačilo. Jedno jediné mínus bolo, že cez centrum mesta môžu prechádzať autá, no a tým, že sme mali okná nasmerované presne do toho srdca BŠ, tak v noci sa to dosť ozývalo a bolo nepríjemné, keď nejaké prešlo okolo, plus v piatok večer to tam bolo naozaj hlučné.

Čo vidieť

Tak, ako som písala v úvode, veľa tam toho nie je, máte to prejdené rýchlo a všetko podstatné sa nachádza, v podstate, vedľa seba. Určite odporúčam vojsť do všetkých malých uličiek v centre, pretože v každej jednej sa nachádza nejaký roztomilý domček, pomaľované steny budov, či výhľad. Oplatí sa vidieť Námestie Svätej Trojice, od ktorej keď pôjdete vyššie a vyššie cez les, tak sa dostanete ku jazeru s názvom „Veľká vodárenská,“ kde je neskutočný pokoj, ticho a krásne. Z fotiek na instagrame som si myslela, že je tyrkysové, no keď sme tam prišli bolo zelené, ALE prišla som na to, že asi mení farbu podľa toho ako je otočené slnko. My sme tam boli doobeda, keď bolo slnko priame a poriadne pieklo, takže asi preto bolo zelené, no možno práve vo večerných hodinách, keď zapadá sa sfarbuje do tyrkysova.

Keď sme chodili po centre, tak sme mali zo všadiaľ výhľad na Nový zámok, ktorý vyzeral nádherne, keď sa týčil na tom kopci, tak sme si povedali, že ideme vyliezť ku nemu hore, lebo aj tak sme nemali kam inam ísť, no to veľmi neodporúčam, zblízka nemá také čaro, ako zdiaľky. No a potom sa určite oplatí ísť na Kalváriu. Je odtiaľ krásny výhľad a dnu v tých kupolách, či ako sa to volá, sú nádherné maľby! Aaa   ešte po ceste na Kalváriu, máte možnosť natrafiť na botanickú záhradu, ktorá nie je klasickou botanickou záhradou. Nachádza sa tam totižto lesnícka škola, ktorá má vrámci svojho areálu školy, veľa stromov, aj kvetov, pričom sú všetky nezvyčajné a cítite sa tam ako v džungli.

Kde jesť

V BŠ je nespočetne veľa reštaurácií a kaviarni, pričom skoro každá jedna bola prázdna. Pri každej sedel personál vonku a čakali, kedy sa kto zjaví. My sme mali na jedlo celkom šťastie, nevyberali sme podľa žiadnych recenzií, išli sme tam, kde nás to ťahalo. V prvý deň sme boli na obedovečeri v reštaurácií „Matej,“ s ktorou sme neboli vôbec spokojní. Výber jedla bol dosť slabý a nebolo to ani chutné. Potom sa to však zlepšilo, na druhý deň sme obedovali v takom foodstreet stánku, ktorý nás prilákal svojim menu- Lasagnami, mňam! A na večeru sme boli v reštaurácií „Black M,“ čo je podľa internetu talianska reštaurácia. Tam sme si dali cestoviny, ktoré boli fakt veeľmi dobré, takže odporúčame. Naše gurmánstvo sme ukončili v sobotu raňajkami  v „Divná pani,“ ktorá je jednoznačne jednou z najkrajších a najvychýrenejších kaviarní na Slovensku. Aj interiér, aj výber, aj chuť jedla bol skvelý, takže jednoznačne sa stala čerešničkou na torte.

A čo vy, boli ste už niekedy v Banskej Štiavnici? A aké ste z nej mali pocity?

5 comments

Karo

V BŠ jsem nebyla, ale na léto plánuji road trip po Slovensku. Studenti prý mají cestování vlakem zdarma, je to pravda?
Z fotek mě nejvíc pobavilo křeslo z apartmánu a vydesignové kavárny. Ty jsou suprčupr.
Karo

http://inkpotstories.com/

Bee

Pár rokov dozadu (to znamená minimálne desať) sme celá rodinka strávili týždeň počas letných prázdnin práve v okolí Banskej Bystrice a Banskej Štiavnice, pričom sme pochodili nielen tieto dve mestá, ale aj všetky významné miesta okolo – ako napríklad Kremnicu a Španiu dolinu. Hoci to už bolo celkom dávno, celkom dosť si zo Štiavnice pamätám – a najmä to, že sme sa so sestrami veľmi nudili 😀 To drobné historické centrum je síce krásne, no naši rodičia sa chceli aj trochu prejsť po okolí (aby mohli fakt povedať, že niečo z mesta videli, a neboli len pri zámku), no nás to vôbec nebavilo 😀 Teraz, s odstupom času som celkom rada, že som mala možnosť navštíviť toto mestečko, a nevylučujem, že sa tam ešte niekedy nevrátim, ale ako hovoríš – najskôr asi len počas takej dlhšej cesty, a nie len na otočku 😀
Ubytovanie ste však mali krásne, počasie vám tiež vyšlo a fotky vyzerajú skvelo – veľmi pekný článok (a je super, že si zahrnula aj mini-recenzie na reštaurácie!) ❤
A STYLISH BEE // Facebook Page

Viki

júúúj krásne, ešte som tam teda nebola ale musím to ísť omrknúť ma to taký pekný historický feeling 🙂

Lucia

No toto, vyzera to tam krasne a ja som tam este nikdy nebola…hanba mi …musim to zmenit 🙂
LIFE IN PICTURES BY LU

Natálie

To vypadá naprosto dokonale! Úžasné město! Jak já miluje přesně takovéhle úzké uličky s roztomilými krámečky…. jsem z toho úplně unešená! Určitě přidávám na svůj list míst, které musím navštívit!

Měj se krásně,
Natálie z Mare di Fragole

Leave a reply